سمپلینگ چیست ؟

سمپلینگ که از واژه سمپل یا نمونه در آن استفاده شده است به معنی ارائه نمونه کوچکی از یک محصول جهت ایجاد یک تجربه از محصول مورد نظر می‌باشد.
در اصل سمپلینگ یک استراتژی بسیار محبوب در بین شرکت‌هاست که به برند این امکان را می‌دهد که با یک نمونه رایگان از محصول به خریدار احتمالی دسترسی پیدا کند و خریدار را به مصرف محصولات ترغیب کند.

سمپلینگ نستله
سمپلینگ پسته لورا

سمپلینگ چیست ؟

در چند دهه گذشته با توجه به افزایش رقابت در حوزه‌های مختلف از جمله کالاهای تند مصرف (FMCG شامل گروه‌های محصولی مثل مواد غدایی ، شوینده و بهداشتی و … ) برند‌های تولید کننده جهت ایجاد اعتماد مشتری و همچنین معرفی ویژگی‌های محصولات خود در نقاط هدف، تصمیم به ارائه نمونه محصولات خود گرفتند.

یکی از اولین شرکت‌هایی که در جهان شروع به فعالیت در حوزه سمپلینگ و پروموشن نمود، شرکت نستله بود که در کشور‌های مختلف محصولات نسکافه را توسط پرسنلی با لباس فرم و همچنین کوله‌های مخصوص سمپل نمود.

تاثیری بسیار مثبت این روش از تبلیغات در ایجاد تجربه خوب و افزایش فروش محصولات در بازه‌های کوتاه ‌مدت و بلند مدت باعث شد که در مدتی کوتاه برند‌های مختلف تصمیم به معرفی محصول خود از طریق روش سمپلینگ بگیرند.

انواع روش‌های سمپلینگ

سمپلینگ و پروموشن با روش‌ها و در فضاهای مختلفی انجام می‌گردد که ما در آژانس نئولاین آمادگی اجرای پروژه های سمپلینگ و پروموشن به روش‌های زیر را داریم.

  • سمپلینگ فروشگاهی (سمپلینگ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ، سمپلینگ در سوپرمارکت)
  • سمپلینگ سیار ( ون سمپلینگ / سمپلینگ بهمراه کوله و …. )
  • سمپلینگ در مراکز تفریحی
  • سمپلینگ در ایونت‌ها

سمپلینگ نستله