Merchandising

مرچندایزینگ چیست؟

مرچندایزینگ که معادل فارسی آن بازپردازی گفته میشود ، مجموعه فعالیت هایی تبلیغاتی و بازاریابی در طراحی چیدمان محصولات باتوجه به پلانگرام آن ها در فروشگاه ها برای ترغیب مشتریان هدف ، انجام می شود. به عبارت ساده تر ، به معنای بازارپسند نمودن محصولات در بازار فروش گفته می شود.

در واقع مرچند دیزاینگ ، به استراتژی بازاریابی و فروش گفته می شود که در آن فروشگاه ها چیدمان محصولات را به گونه ای سازماندهی می کنند که در به نمایش گذاشتن کالاها می تواند در جذب مشتری تاثیر مثبت بسیاری داشته باشد.

مرچندایزینگ فروشگاه

هدف از مرچندایزینگ

هدف اصلی این استراتژی ، بهبود تجربه­ ی بصری و حسی مشتری با معرض دید قرار دادن کالاها یا لمس آن ها صورت می گیرد.

تمامی فرآیند های تعیین قیمت برای کالا ، چیدمان محصول ، توسعه استراتژی های بازاریابی همراه با پیشنهادات ویژه و سایر تکنیک های طراحی شده موجب تاثیر گذاری در تصمیم مصرف کنندگان در نقاط فروش است که هدف فروش بیشتر را دنبال میکند.

با اجرای این بازاریابی ، در کنار استفاده بهینه از فضای فروشگاه ، تصویری مناسب از فروشگاه و محصول در ذهن مشتری می ماند که باعث جلب توجه آن هنگام خرید می شود.

استراتژی مرچندایزاینگ

مرچندایزر ها از چندین استراتژی در جهت جذب مشتریان برای خرید استفاده می کنند.  برای مثال:

 • ویترین و نمایشگر های داخل فروشگاه
 • گروه بندی استراتژیک محصولات
 • قفسه های مجهزی که علائم واضح دارند
 • برجسته کردن برخی از محصولات تبلیغاتی
 • سمپل ها و سایر موارد رایگان که در فروشگاه ها برای جذب بیشتر مشتری انجام میدهند.

یکی از موارد بسیار مهم ، نظافت و تمیزی میباشد که حرفه ای بودن را نشان میدهد.

مرچندایزینگ لبنیات
مرچندایزینگ خلاق
مرچندایزینگ FMCG

مزیت های مرچندایزینگ

مرچندایزینگ برای یک فروشگاه بسیار مهم است ، زیرا می تواند مستقیما بر فروش و حفظ مشتری تاثیر بگذارد . اینکه آیا یک فروشگاه به صورت فیزیکی فعالیت میکند یا به صورت آنلاین ، نحوه نمایش فروشگاه و محصولاتش بسیار مهم و قابل توجه میباشد .

به عبارت دیگر ، در یک فروشگاه فیزیکی ، تمیزی ، سازماندهی و سهولت دسترسی محصولات همچنین استفاده استراتژیک از تخفیف ها و پیشنهاد ها میتواند مشتری بالقوه به بالفعل تبدیل می کنند.

مرچندایزینگ و پلانوگرام

واقعیت های مرچندایزنینگ

عادات خرید فردی با فرهنگ ، فصل و آب و هوا تغییر میکند  و از طرفی مشتریان تمایل بیشتری به خرج کردن در فصول خاصی از سال را دارند .

جدا از اینکه رفتار کار کنان فروشگاه به عنوان یک عنصر تعیبن کننده در تصمیم مصرف کننده موثر است ، زمانی که مردم برای خرید هرچیزی به فروشگاه مراجعه می کنند ، عوامل مختلفی را در نظر میگیرند .

فروش حضوری و حضور در نقطه فروش ، همه عناصر ضروری این طرح هستند.این استرتژی به نوع کالا ، کیفیت محصول ، نوع خرده فروش و میزان فضای موجود بستگی دارد و نیازمند به نوآوری و خلاقیت مداوم از سوی مرچندایزنر ها است .

چیدمان فروشگاه

پلانوگرام و مرچندایزینگ

پلانوگرام لبنیات

پلانوگرام چیست؟

پلانو گرام نمودار طراحی شده ی بصری است که نشان می دهد محصولات درون یک فروشگاه چگونه و در کجا به صورت منحصر به فرد در شلف ها قرار بگیرند تا خرید مشتری افزایش یابد. پلانوگرام ها توسط تیم چیدمان فروشگاه یا یکی از اعضای تیم تبلیغاتی و فروش شرکت انجام میشود.

هدف اصلی پلانوگرام، متمرکز شدن بر چیدمان فروشگاه و سازگاری در فضاهای ارائه شده در قفسه ها برای محصولات متنوع است که با چیدمان یکسان و منحصر به فرد، فروش محصولات را افزایش بدهد.

شش نوع از پلانوگرام های پیشتاز که در فروشگاه ها وجود دارد :

 1. چیدمان بلوکی محصولات
 2. قرار دادن افقی محصولات
 3. قرار دادن محصولات به صورت عمودی
 4. چیدمان محصولات بر اساس وضعیت اقتصادی
 5. قرار دادن محصولات باتوجه به حاشیه
 6. قرار دادن محصولات بر اساس سهم بازار آن

از مزایای مهم و کلیدی پلانوگرام ها میتوان به افزایش خرید مشتری ، به حد اکثر رساندن فضای فروشگاه ، جذابیت بصری ، افزایش رضایت مشتری و افزایش کارایی اشاره کرد.

پلانگرام فروشگاه ها
مرچندایزینگ و پلانگرام

پلانوگرام مرچندایزینگ چیست؟

پلانوگرام مهارتی است که در مرچندایزینگ و سازماندهی کردن فضای فروشگاه استفاده می شود. مرچندایزنرهای پلانوگرام ، نقشی حیاتی در بهینه سازی فضای فروشگاه و ایجاد طرح بصری منطقی و یونیک را دارند. مسئولیت اصلی مرچندایزنر شامل ایجاد چیدمان جذاب و اجرای پلانوگرام برای افزایش خرید مشتریان است .

اصولا پلانوگرام ها به صورتی طراحی میشوند که در تمامی فروشگاه های جهان در چیدمان محصولات یا محصولات یک برند ،  از آن تبعیت می کنند.

پلانگرام و مرچندایزینگ

انواع مرچندایزینگ

بازاریابی مرچندایزینگ بر اساس استراتژی که انتخاب می کند میتواند انوع مختلفی داشته باشد . در اینجا چند مورد از تنوع این تبلیغات BTL را بیان میکنیم.

 • مرچندایزینگ محصولات(Product Merchandising)

هم فروشگاه های فیزیکی و هم فروشگاه های آنلاین ، هردو از این فعالیت تبلیغاتی برای افزایش فروش محصولات خود استفاده می کنند. اگه نحوه ارائه دادن محصولات در هردو به خوبی سازماندهی شود ، جذب مشتری برای خرید بیشتر میشود. این روش میتواند شامل بسته بندی صحیح محصول یا نمایش عکس محصول در وب سایت باشد.

 • مرچندایزینگ خرده فروشی(Retail Merchandising)

این به استراتژی های تبلیغاتی و بازاریابی مورد استفاده برای ارائه محصولات در فروشگاه ها اشاره دارد . وقتی نوبت به نمایش محصولات در یک فروشگاه خرده فروشی میرسد ، چیدمان منظم آن ها علاوه بر رفتار فروشندگان بسیار مهم است .

 • دیجیتال/تجارت آنلاین / دیجیتال مرچندایزینگ(Digital/E-Commerce/Online Merchandising)

ارزیابی محصولات در وب سایت های تجارت الکترونیک ، بر خلاف فروشگاه های سنتی ، دشوار است . در نتیجه فروشگاه های آنلاین بر عملکرد وب سایت خود تمرکز می کنند و اطلاعات لازم را در کنار محصولات به نمایش می گذارند.

 • مرچندایزینگ بصری(Visual Merchandising)

فروشگاه ها طراحی و چیدمان محصول ، بسته بندی ، مزیت ها و اطلاعات مرتبط مانند قیمت و تخفیف را به نمایش میگذارند تا مصرف کنندگان رابه به خرید فوری تشویق کنند. بنرهای تبلیغاتی و تابلوهای تبلیغاتی بهترین راه برای تاثیرگذاری این رویکرد برای افزایش فروش محصول هستند.

آژانس تبلیغاتی نئولاین

یکی از مجرب ترین آژانس های تبلیغاتی در حیطه BTL

مرچندایزینگ(Marchandising)

یکی از خلاقیت های نوآورانه آژانس تبلیغاتی نئولاین ، مرچندایزینگ و چیدمان محصولات با استفاده از خلاقیت و علم روز دنیا در نحوه چیدمان محصولات و مکان درست در شلف فروش ، با استفاده از ابزار مرچند دایزینگ مانند دنگلر ، شلف تاکر ، پوستر و از این دسته هستند که تبلیغات شمارا متفاوت ، کسب جلب توجه بیشتر مشتری و همچنین فروش شمارا متحول می کند.

برای مشاوره تبلیغات خود با ما در تماس باشید.